Magazín

Pošlite nám tip na článok

Ako európske automobilové spoločnosti objavujú potenciál konope

Automobilový priemysel sa neustále vyvíja a snaží sa nájsť inovatívne materiály, ktoré by boli nielen účinné, ale aj šetrné k životnému prostrediu. Jedným z materiálov, ktorý sa v poslednej dobe dostal do pozornosti, je priemyselné konope. Európski výrobcovia automobilov, známi svojou snahou o udržateľnosť a inovácie, začali tento prírodný zdroj implementovať do svojich vozidiel.

Konope má v automobilovom priemysle mnoho využití – od izolačných materiálov až po bioplasty. Jeho výhody sú výrazné, hlavne kvôli vysokému obsahu vlákniny, ktorá je odolná a ľahká súčasne. To prispieva k zníženiu hmotnosti vozidla a tým aj k zlepšeniu palivovej efektivity. Súčasný trend v automobilovom priemysle uprednostňuje materiály, ktoré znižujú celkovú hmotnosť vozidla a zároveň nepoľavujú v bezpečnosti.

Okrem toho konope rastie rýchlo a jeho pestovanie nevyžaduje príliš mnoho chemikálií, čo z neho robí ekologicky prijateľnú surovinu. Ako plodina, konope tiež prispieva k regenerácii pôdy a má nízku potrebu vody pri pestovaní, čo umožňuje farmárom udržať poľnohospodársku pôdu zdravú a produktívnú pre budúce generácie.

Niektoré z najvýznamnejších európskych automobilových spoločností už začali používať diely z konope v ich vozidlách. Napríklad, vnútorné panely dverí a palubné dosky môžu obsahovať kompozity založené na konopných vláknach, ktoré nahradzujú tradičné plasty.

Okrem toho, výskum a rozvoj v tejto oblasti neustále napreduje, a tak sú produkty z konope čoraz viac optimalizované a prispôsobené potrebám moderných automobilov. Spoločnosti sa zameriavajú na znižovanie emisií uhlíka v celom životnom cykle vozidla – od výroby až po jeho recykláciu.

V snahe o dosiahnutie udržateľnejšieho automobilového priemyslu môže konope zohráť kľúčovú úlohu. Európske automobilové spoločnosti tak vstupujú do nového rozmeru výroby vozidiel, kde inovácie a udržateľnosť idú ruka v ruke. Dôraz na ekologické materiály a procesy je nielen odpoveďou na rastúcu požiadavku spotrebiteľov na zelené produkty, ale aj strategickým krokom na dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti v tomto konkurenčnom priemysle.

Konope sa tak stáva súčasťou riešenia v boji proti klimatickým zmenám a pre európske automobilové spoločnosti predstavuje príležitosť na ukázanie svoje vodcovstvo v ekologických inováciách.

Tu je 6 európskych výrobcov automobilov a niektoré súčasti ich vozidiel, ktoré v priebehu rokov využívali prísady na báze konope.

Volvo - používa prírodné vlákna na zníženie používania sklenených vlákien a zníženie hmotnosti.
BMW - v modeli i3 sa od roku 2013 využívajú konopné biokompozity.
Porsche - model 718 Cayman GT 4 Club Sport využíva konope.
Mercedes - vozidlá triedy C využívajú na každom vozidle dve desiatky dielov, ktoré využívajú konope.
Audi a Volkswagen - Jeden z pôvodných lídrov konopného automobilového priemyslu na začiatku roku 2000.
Peugeot - pri modeli Peugeot 308 došlo k 25 % úspore hmotnosti v porovnaní s tradičnými plastmi.

Nejde len o to, že viac ako 6 európskych výrobcov automobilov využíva konope. Ide o to, že tieto spoločnosti nachádzajú desiatky rôznych prípadov použitia konope ako prísady do materiálov, ktoré už používajú.

Panely karosérie
Kopacie podložky
Držiaky pohárov
Priehradky na kolesá
Panely prístrojovej dosky
Vnútorné panely dverí
Čalúnenie
Operadlá sedadiel
Obloženie dverí
Penové sedadlá
Izolácia podlahy
Obloženie panelov
Stredové konzoly

Tu je komplexnejšia štúdia z roku 2016, ktorá sa zaoberá jednotlivými spôsobmi použitia konope v automobilovom priemysle za posledných niekoľko desaťročí.

Ďalšie príspevky

Českí výskumníci prichádzajú s revolučnou náhradou krvnej plazmy

Českí výskumníci prichádzajú s revolučnou náhradou krvnej plazmy

Každý deň je vo svete potrebných státisíce litrov krvnej plazmy, čo sa bohužiaľ darí uspokojiť len z jednej tretiny. V Česku sa ale zrodil jedinečný nápad, ktorý má potenciál v budúcnosti zmeniť celosvetové zdravotníctvo. Projekt Plasma for People bol založený v roku...

Ako konope čistí životné prostredie

Ako konope čistí životné prostredie

Výskum využitia konope pre fyto-remediáciu a čistenie znečistených pôd je dnes jednou z najdôležitejších oblastí výskumu. Znečistenie pôdy ťažkými kovmi a inými toxickými látkami sa stáva čoraz väčším problémom, pretože tieto látky sa v pôde hromadia a predstavujú...

Konopiská na dolnom konci Prenčova

Konopiská na dolnom konci Prenčova

Obec Prenčov sa nachádza približne 15 km južne od historického mesta Banská Štiavnica. Obec leží v Prenčovskej kotline, južne od vrchu Sitno (1 009 m n. m.), najvyššieho vrchu Štiavnických vrchov. Na dolnom konci Prenčova je neveľký kus poľa, tzv. Konopiská. Pred...

Konopné vlákna „lepšie ako grafén“

Konopné vlákna „lepšie ako grafén“

Vedci objavili spôsob, ako premeniť odpadové vlákna z konopných plodín na vysoko výkonné zariadenia na uskladnenie energie. "Uvarením" konopnej kôry na uhlíkové nanosieťky a vytvorením superkondenzátorov vytvorili výskumníci materiál, ktorý sa vyrovná alebo je dokonca...

Henry Ford a jeho konopný automobil

Henry Ford a jeho konopný automobil

Väčšina z nás pozná meno Henryho Forda v spojení s automobilmi. Ford, zakladateľ automobilovej spoločnosti Ford Motor Company, zohral kľúčovú úlohu pri rozvoji masovej výroby automobilov a popularizácii automobilizmu. No čo by ste povedali na to, že tento vynálezca a...

Konope na našom území

Konope na našom území

O pestovaní konôp u Slovanov existuje veľmi málo zmienok. Keďže je však známe, že starí Slovania prichádzali do styku so Skýtmi ešte na sklonku 8. a začiatkom 7. storočia pred naším letopočtom, dá sa predpokladať, že tieto staré iránske nomádske kmene,...

Naši partneri

blank
blank
blank
Prevodom

🌱 Pripojte sa k nám a podporte našu misiu pre udržateľnú budúcnosť! Prispejte ešte dnes prostredníctvom bankového prevodu a staňte sa súčasťou pozitívnych zmien, ktoré chceme na Slovensku dosiahnuť. 🌿 #PrispejtePreKonope #UdržateľnáBudúcnosť

IBAN: SK67 8330 0000 0028 0222 7134
BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Do popisu transakcie uveďte:
DAR HEMPSKA <váš email>

blank

Ďakujeme!

2% z daní
V roku 2024 nám môžete poukázať 2-3% z dane.

Evidenčné číslo NCRpo: 13683/2023
Slovenská Konopárska Asociácia
044 45 Bidovce 206, Košice - okolie
IČO: 54 531 845

Smele zaškrtnite v tlačive súhlas so zaslaním údajov, radi sa dozvieme kto pomohol. 😉🌿 Ďakujeme!

Kontaktujte nás

Táto stránka je chránená reCAPTCHA a platia pre ňu Zásady ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Translate »